KIERUNEK: STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE

Opis studiów

STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE, wchodzące w zakres nauk o polityce, są gałęzią wiedzy, która ukształtowała się stosunkowo niedawno. Stanowi ona rozwinięcie tradycyjnych dyscyplin naukowych, które uwzględniały zjawiska zachodzące w relacjach międzynarodowych, takich jak prawo, historia, geografia, ekonomia czy politologia. Z uwagi na intensywność i zakres powiązań międzynarodowych zauważono konieczność całościowego podejścia do analizowania procesów międzynarodowych. W warunkach polskich badania nad stosunkami międzynarodowymi rozwijały się początkowo w obrębie studiów politologicznych. Dynamiczny rozwój dziedziny badań i odpowiadającego im obszaru kształcenia nastąpił na początku lat 90. XX wieku. W tym czasie rozpoczęło się również kształcenie na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Łódzkim. Stosunki międzynarodowe były początkowo nauczane w ramach Instytutu Studiów Międzynarodowych, a po jego przekształceniu, na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych.

Kierunek studiów STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE należy do obszarów kształcenia w zakresie nauk społecznych. Istotą stosunków międzynarodowych, jest analizowanie relacji jakie zachodzą pomiędzy uczestnikami środowiska międzynarodowego w celu zrozumienia zachodzących w nim relacji oraz prognozowania kierunku ich rozwoju.

Kształcenie na kierunku STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE oferuje zdobycie wiedzy i umiejętności, które umożliwiają kontynuowanie studiowania na wyższych poziomach kształcenia oraz pozwalają na podjęcie atrakcyjnej pracy w różnych sektorach. Przyjęty model kształcenia interdyscyplinarnego pozwala na podjęcie pasjonującej i otwartej na nowe możliwości ścieżki kariery.

Specjalności

W semestrze drugim następuje wybór jednej z sześciu oferowanych specjalności.  Program specjalności jest realizowany od semestru trzeciego. Warunkiem uruchomienia specjalności będzie jej wybór przez co najmniej 15 osób.

Biznes międzynarodowy

Ma dostarczyć studentom wiedzy i umiejętności w zakresie międzynarodowych stosunków gospodarczych i zarządzania międzynarodowego. W szczególności wiedzy na temat strategii i działań przedsiębiorstw działających na rynkach międzynarodowych oraz przedsiębiorstw zamierzających prowadzić działalność na rynkach zagranicznych.  Główną zaletą specjalności jest wykształcenie u studentów umiejętności analizy rynków zagranicznych w kontekście kulturowym oraz umiejętności planowania działań przedsiębiorstw w zakresie handlu zagranicznego i bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Studenci zapoznają się z wiedzą nt. analizy toczenia społeczno-kulturowego rynków zagranicznych, systemów oraz instytucji gospodarczych, a także podstaw planowania strategii przedsiębiorstw, marketingu, badań rynków, finansów, komunikacji międzykulturowej oraz zarządzania kadrami i przedsiębiorczością.

Podstawowe przedmioty w ramach specjalności:

  • badania rynków międzynarodowych,
  • marketing eksportowy,
  • negocjacje handlowe na rynkach międzynarodowych,
  • międzynarodowa komunikacja marketingowa,
  • digital marketing na rynku globalnym.

Komunikowanie międzynarodowe

Specjalność ma na celu ukazanie węzłowych problemów komunikowania międzynarodowego poprzez zapoznanie studentów ze specyfiką rozmaitych regionów kulturowo-politycznych. Wiedza ta pomoże w zrozumieniu sedna konfliktów politycznych, społecznych i kulturowych, zarówno wewnętrznych, jak i międzynarodowych, których tłem są problemy komunikowania międzykulturowego. Studenci mogą sprofilować swoje zainteresowania wokół osi o charakterze regionalnym: Ameryka (Łacińska i Północna), Europa (Wielka Brytania i Europa Środkowo-Wschodnia), Azja (Wschodnia i Bliski Wschód), lub też problemowo (tożsamość, związki polityki i kultury itp.). Absolwent specjalizacji „Komunikowanie międzynarodowe” na kierunku „stosunki międzynarodowe” posiada wiedzę o rozmaitych aspektach komunikacji międzynarodowej i międzykulturowej. Obejmuje ona zagadnienia komunikacji międzyetnicznej i międzykulturowej w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji i Afryce Północnej. Praktyczna wiedza z tego zakresu podbudowana jest solidną bazą teoretyczną i metodologiczną o charakterze interdyscyplinarnym i interregionalnym z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.

Podstawowe przedmioty w ramach specjalności:

  • w poszukiwaniu tożsamości: stereotypy, diaspory, stosunki etniczne i narodowe, trudne sąsiedztwa, relacje mniejszościowe i większościowe,
  • komunikowanie międzynarodowe – różnice kulturowe w negocjacjach,
  • reklama i społeczeństwo w ujęciu transatlantyckim,
  • religia, etniczność i tożsamość w świecie islamu,
  • cywilizacyjne szlaki Azji.

Polityka międzynarodowa i dyplomacja

Specjalność przygotowuje do analizowania współczesnej polityki światowej i procesów kształtowania się nowego układu sił międzynarodowych, opisuje aktualne aspekty współpracy i rywalizacji między mocarstwami USA, Chin, UE, Rosji i Indii interpretuje możliwe scenariusze systemów międzynarodowych.  Studenci będą porównywać polityki zagraniczne mocarstw globalnych i regionalnych, stosowane techniki dyplomatyczne i strategie. Treścią specjalności jest również wskazanie na charakterystyczne w dobie globalizacji procesy integracyjne, w tym nowe instytucje polityczne i gospodarcze wielostronne i dwustronne w różnych regionach świata. Studenci będą rozpoznawać i analizować czynniki wspomagające ten proces. Specjalność przygotowuje do oceny dyplomacji Polski w kontekście realizowania jej aspiracji politycznych i rozwoju gospodarczego w regionie oraz świecie.

Podstawowe przedmioty w ramach specjalności:

  • branding narodowy,
  • sojusze strategiczne i nowe inicjatywy integracyjne w XXI w.,
  • dyplomacja w nowej strukturze stosunków międzynarodowych,
  • dyplomacja wielostronna – debaty międzynarodowe i rozwiązywanie konfliktów,
  • dyplomacja amerykańska w XXI w.

Główne przedmioty

  • Wprowadzenie do stosunków międzynarodowych
  • Historia stosunków międzynarodowych
  • Międzynarodowe stosunki polityczne
  • Międzynarodowe studia kulturowe
  • Prawo międzynarodowe publiczne
  • Statystyka i demografia
  • Socjologia
  • Filozofia
  • Ekonomia
  • Współczesne systemy polityczne

Sylwetka absolwenta

Absolwent powinien posiadać szeroką i różnorodną wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, społecznych, prawnych i politycznych, umożliwiającą wszechstronne poznanie oraz zrozumienie mechanizmów funkcjonowania stosunków międzynarodowych oraz gospodarki światowej. Powinien zdobyć umiejętności analizy problemów krajowych w perspektywie międzynarodowej, a także umiejętności komunikowania się, negocjowania i przekonywania.

Powinien znać jeden język obcy na poziomie biegłym oraz drugi na wysoko zaawansowanym. Absolwent powinien być przygotowany do pracy w organizacjach i przedsiębiorstwach międzynarodowych na stanowiskach: analityka i specjalisty średniego szczebla w administracji państwowej i samorządowej (fundusze europejskie); w organizacjach i instytucjach międzynarodowych (placówki dyplomatyczne) lub w jednostkach krajowych współpracujących z zagranicą oraz w przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych. Dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu, które jest najbardziej przyszłościowe, powinien również znaleźć atrakcyjną pracę w mediach (telewizja, prasa, radio, Internet) oraz w sferze PR, komunikacji marketingowej oraz obsłudze klienta w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, stowarzyszeniach oraz fundacjach.

Absolwent studiów pierwszego stopnia jest przygotowany do kontynuowania studiów na poziomie magisterskim, na kierunkach, których wymagania wstępne przewidują uzyskanie kompetencji zdobytych na I stopniu kierunku STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE. Student, który ukończył studia pierwszego stopnia posiada umiejętności umożliwiające kontynuację studiów na wyższym poziomie w uczelniach zagranicznych we wszystkich krajach europejskich i pozaeuropejskich, które przewidują dwustopniowy system kształcenia uniwersyteckiego. Absolwent studiów I stopnia może kontynuować kształcenie na studiach podyplomowych oraz kursach dokształcających UŁ i innych uczelni.

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)

język obcy (do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski)

2 maksymalnie jeden (wymagany)

historia, WOS, geografia, matematyka

3 maksymalnie dwa (nie wymagane)

geografia, historia, WOS, język polski, filozofia, informatyka

Zasady przeliczania punktacji uzyskanej na maturze

Kategoria przedmiotuPoziom podstawowyPoziom rozszerzonyPoziom dwujęzyczny w przypadku języka obcego
1
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1,545 (dla neofilologii x7)
2
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
133,75
3
do przeliczenia uwzględniane są maksymalnie dwa wyniki z przedmiotów
Przedmioty nie są wymagane: posiadanie przedmiotów daje dodatkowe punkty, ale ich brak nie wpływa na możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność
0,511,25

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: rekrutacja_wsmip@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 43 76

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych

Składowa 43 90-127 Łódź