KIERUNEK: BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE

Opis studiów

Zasadnicze cele kształcenia:

  • przekazanie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie administrowania publiczną infrastrukturą w zakresie utrzymania bezpieczeństwa,
  • posiadanie umiejętności kierowania procesami utrzymywania bezpieczeństwa w obrębie administracji na szczeblu lokalnym jak i centralnym,
  • umiejętność korzystania ze współczesnych technologii informacyjnych, znajomość praw własności intelektualnej,
  • samorozwój oraz umiejętność samokształcenia i adaptacji.

Studia maja zapoznać studenta z bezpieczeństwem narodowym, koncentrując się na jego aspektach praktycznych w kontekście szeroko rozumianych nauk społecznych, ale też humanistycznych i prawnych. W celu realizacji programu i osiągnięcia efektów kształcenia, program studiów zawiera przedmioty o charakterze kierunkowym, wybieralnym i praktycznym. Student zostanie zapoznany z najnowszą historią polityczną, poprzez którą zostaną ukazane najważniejsze kategorie związane z funkcjonowaniem państwa i społeczeństwa we współczesnym świecie. Ważna grupa przedmiotów dotyczy zagadnień z  zakresu międzynarodowych stosunków politycznych oraz kształcenia w zakresie stosunków wojskowych. Student zapozna się z istotą funkcjonowania współczesnego systemu międzynarodowego, istniejącymi zagrożeniami i możliwościami zapobiegania im.

Dalszą wiedzę student uzyska poprzez zapoznanie się z szeroko rozumianym pojęciem bezpieczeństwa w kontekście ekonomicznym, politycznym, ekologicznym, militarnym, informatycznym  i kulturowym. Pozna podstawy teoretyczne  bezpieczeństwa, rozpatrywanego na poziomach: globalnym, państwowym i regionalnym. Ważnym aspektem jest poznanie zasad funkcjonowania krajowego systemu bezpieczeństwa oraz roli prawa w jego kształtowaniu. Istotne jest również zapoznanie z procedurami reagowania w sytuacjach zagrożenia, poznanie kompetencji w zarządzaniu i logistyki w sytuacjach kryzysowych.

Ważną grupą zajęć są przedmioty praktyczne, które są skorelowane z prowadzonymi zajęciami kierunkowymi. Dlatego student zapozna się z praktyką funkcjonowania systemu ochronnego i obronnego państwa w  tym służb państwowych i specjalnych oraz administracji. Znaczna część wiedzy  zostanie przekazana poprzez zajęcia warsztatowe z zakresu sztuki przetrwania, technik obrony osobistej i strzelectwa, ratownictwa medycznego negocjacji oraz komunikacji społecznej. W ramach kształcenia praktycznego niezmierne ważne będą trzymiesięczne praktyki zawodowe. Pozwoli to absolwentom podejmować zatrudnienie w komórkach administracji państwowej i samorządowej, jak również w takich instytucjach bezpieczeństwa państwowego jak: wojsko, policja, straż graniczna czy straż pożarna. Do kanonu kształcenia zalicza się oczywiście obsługę sprzętu komputerowego, nauczanie języka obcego, technologię informacyjną i prawo własności intelektualnej.

Główne przedmioty

  • Teorie bezpieczeństwa
  • Międzynarodowe stosunki polityczne
  • Międzynarodowe stosunki wojskowe
  • Systemy bezpieczeństwa
  • System bezpieczeństwa RP
  • Samoobronna – zajęcia praktyczne
  • Strzelectwo – zajęcia praktyczne
  • Sztuka przetrwania – zajęcia praktyczne
  • Zasady udzielania pierwszej pomocy – zajęcia praktyczne

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów pozna podstawowe zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa narodowego, zasady funkcjonowania podmiotów bezpieczeństwa. Dzięki zajęciom łączącym ze sobą nauki społeczne, w dziedzinach nauk o obronności i nauk o polityce, oraz prawne i humanistyczne, uzyska wszechstronną wiedzę, która pozwoli mu rozpoznać, opisać i zapobiegać zagrożeniom  zarówno o charakterze wojskowym jak i cywilnym.

Absolwent uzyska wiedzę w  jaki sposób środowisko międzynarodowe wpływa na  funkcjonowanie państwa. Najbardziej istotne jest nabycie wiedzy dotyczącej kształtu systemu obronnego i ochronnego państwa w tym umiejętności dotyczące zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Absolwent będzie znał zasady zachowania w takich sytuacjach jak również posiądzie umiejętność pracowania w zespołach antykryzysowych. Osoba kończąca studia będzie rozumiała znaczenie i wymogi pracy zespołowej na rzecz dobra społecznego i interesu narodowego.

Inną umiejętnością, którą posiądzie absolwent studiów jest znajomość zasad prawnych dotyczących bezpieczeństwa na poziomie lokalnym i regionalnym. Będzie znał procedury zachowania, postępowania i działania ludzi oraz instytucji w sytuacjach zagrożenia. Szczególnie istotnym elementem kształcenia jest wypracowanie umiejętności gromadzenia i przetwarzania informacji dotyczących zarówno bezpieczeństwa wewnętrznego jak i zewnętrznego. Oprócz tego absolwent będzie umiał przekazać te informacje, które są istotne ze względu na wyuczoną profesję. Absolwent kierunku powinien znać język obcy ze szczególnym uwzględnieniem znajomości języka specjalistycznego niezbędnego do wykonywania zawodu.

Absolwent będzie przygotowany do podjęcia zatrudnienia w administracji publicznej, państwowej i samorządowej, szczególnie w zespołach reagowania kryzysowego;  międzynarodowych organizacjach międzyrządowych i pozarządowych; placówkach dyplomatycznych i konsularnych; szkołach (po uzyskaniu stosownych kwalifikacji pedagogicznych); prywatnych firmach na stanowiskach oceniających ryzyko działań komercyjnych  oraz w instytucjach struktur ochronnych i obronnych państwa.

Absolwent będzie przygotowany do podjęcia dalszych studiów drugiego stopnia.

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)

WOS, historia, geografia, matematyka

2 maksymalnie jeden (wymagany)

język polski, język obcy (do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski)

3 maksymalnie dwa (nie wymagane)

geografia, historia, WOS, język polski, filozofia, informatyka, matematyka

Zasady przeliczania punktacji uzyskanej na maturze

Kategoria przedmiotuPoziom podstawowyPoziom rozszerzonyPoziom dwujęzyczny w przypadku języka obcego
1
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1,545 (dla neofilologii x7)
2
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
133,75
3
do przeliczenia uwzględniane są maksymalnie dwa wyniki z przedmiotów
Przedmioty nie są wymagane: posiadanie przedmiotów daje dodatkowe punkty, ale ich brak nie wpływa na możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność
0,511,25

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: rekrutacja_wsmip@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 43 76

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych

Składowa 43 90-127 Łódź