Dr hab. Łukasz Korporowicz (prof. UŁ), nowy Prorektor ds. nauki Uniwersytetu Łódzkiego.
Przed Uniwersytetem Łódzkim spore wyzwania w obszarze nauki. Chcemy po raz kolejny wziąć udział w konkursie IDUB i rywalizować z najlepszymi polskimi uczelniami o obecność w dziesiątce uczelni badawczych. W perspektywie mamy jeszcze kolejną ewaluację naszych dyscyplin i wiele innych wyzwań związanych z codzienną działalnością naukowców i zespołów ich wspierających. Jestem pewna, że Pan Prorektor Łukasz Korporowicz pomoże nam wszystkie strategiczne cele osiągnąć. Pragnę też jeszcze raz podziękować Panu Profesorowi Zbigniewowi Kmieciakowi za prawie 3 lata współpracy w Kolegium Rektorskim
– mówi Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska.
Istota działalności każdego uniwersytetu, w tym Uniwersytetu Łódzkiego, to prowadzenie badań naukowych. To z nauki wypływają inne filary działalności akademickiej – dydaktyka czy zaangażowanie społeczne. W dzisiejszym świecie prowadzenie badań naukowych napotyka na liczne wyzwania. Nie są to wyzwania, które można nazwać gorszymi czy lepszymi niż w przeszłości. Są to po prostu inne wyzwania niż te, przed którymi naukowcy stawali jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Jestem jednak pewny, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie jako uczelnia osiągnąć najwyższą jakość prowadzonych badań. Jestem bardzo wdzięczny Pani Rektor za zaufanie, jakim obdarzyła mnie powierzając mi funkcję prorektora ds. nauki. Wiem, że przede mną dużo pracy, w tym konieczność „nauczenia się” metody i specyfik pracy w dyscyplinach innych niż ta, którą sam reprezentuję. Głęboko wierzę jednak w siłę społeczności akademickiej
– mówi nowy Prorektor UŁ ds. nauki.
Dr hab. Łukasz Jan Korporowicz, prof. UŁ urodził się w 1986 w Łodzi. W roku 2010 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zaś w roku 2016 studia z zakresu prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stopień doktora nauk prawnych otrzymał w roku 2015, zaś doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne uzyskał w roku 2020. Od początku swojej kariery akademickiej związany z Katedrą Prawa Rzymskiego. Od grudnia 2022 pełni również funkcję kierownika Centre for Anglo-American Legal Tradition. W przeszłości zaangażowany w działalność organizacyjną na rzecz Wydziału i Uniwersytetu. Pełnił funkcję pełnomocnika Dziekana WPiA UŁ ds. ewaluacji oraz prodziekana ds. nauki. Był członkiem Zespołu ds. Strategii UŁ 2021-2030.
Do jego głównych zainteresowań naukowych należą porównawcza historia prawa, recepcja prawa rzymskiego w Anglii, historia prawa angielskiego, historia prawa amerykańskiego oraz szeroko rozumiana historia edukacji i zawodów prawniczych. Bliskie są mu także kwestie dotyczące obecności prawa rzymskiego w dziejach prawa polskiego oraz wpływ prawa rzymskiego na średniowieczne prawo kanoniczne. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych. Prowadził badania, przede wszystkim o charakterze archiwalnym w licznych uczelniach brytyjskich, w tym w University of Oxford, University of Cambridge, a także w Univeristy of Edinburgh. Członek międzynarodowych i ogólnopolskich towarzystwa naukowych, w tym Selden Society, American Society for Legal History, Royal Historical Society oraz Polskiego Towarzystwa Historii Prawa. W ramach tego ostatniego aktywnie działa w ramach Komisji ds. nauki, której jednym z głównych celów jest stworzenie nowej syntezy dziejów prawa polskiego.
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.