Myślę, że każdy, kto książki czyta, kto się interesuje literaturą szeroko pojętą, powinien przynajmniej spróbować zwrócić uwagę na pozycje nie tylko nagradzane, ale nominowane do Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Ona jest, o ile mi wiadomo, bez precedensu w historii nauk akademickich w Polsce po 1945 roku
dr Maciej Świerkocki, laureat VIII edycji za książkę „Łódź Ulissesa”
Kapituła Nagrody będzie oceniać i nagradzać najlepsze dzieła naukowe z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Jak każdego roku, wskaże pięć najlepszych prac z takich obszarów, jak filozofia, historia, psychologia, socjologia, literaturoznawstwo, filozofia prawa i inne. W dotychczasowych ośmiu edycjach konkursu nominowane i nagradzane były prace wybitne – mówiące o ważnych tematach w sposób oryginalny i przenikliwy.
Najbliższe tygodnie oznaczają wytężoną pracę dla członków Kapituły Nagrody, którzy recenzować będą wszystkie nadesłane pozycje, a następnie wczesną jesienią wybiorą spośród nich do pięciu – ich zdaniem – najlepszych. Autorzy wyróżnionych książek zostaną zaproszeni do finału konkursu. Po przeprowadzeniu rozmów z każdym z autorów, Kapituła Nagrody dokona wyboru laureata IX edycji. Wręczenie nagrody nastąpi podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej. Wydarzenie uświetni koncert Agi Zaryan.
Finaliści VIII edycji konkursu i Kapituła Nagrody
Święto humanistyki w Łodzi
Nagroda im Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Jej laureat otrzymuje podczas uroczystej gali 50.000 zł na dalszy rozwój naukowy. W sumie, w dziewięciu edycjach, z wiodących instytucji i wydawnictw naukowych w Polsce nadesłano ponad 540 książek do oceny.
Prace napływające na konkurs przynależą do rozmaitych dyscyplin. Wiążą się ze stosowaniem rozmaitych narzędzi badawczych i różniących się metodologii. Stoją też za nimi, jak sądzić można, rozmaite wizje świata i człowieka. Ta zróżnicowana kolekcja rozpraw składa się na bogaty obraz polskiej humanistyki.
prof. Ryszard Kleszcz, członek Kapituły Nagrody
Najlepszymi książkami humanistycznymi w VII minionych edycjach konkursu wybrano:
Macieja Świerkockiego Łódź Ulissesa wydaną przez Wydawnictwo Officyna.
„W wolności najważniejsza jest jej świadomość” – prof. Tadeusz Kotarbiński
Uniwersytet Łódzki, na którym narodziła się idea nagrody, zawsze konsekwentnie wspierał humanistykę i doceniał jej znaczenie we współczesnym świecie. Wybór patrona nagrody był zatem oczywisty.
Został nim Prof. Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego – wybitny filozof i doskonały pedagog; naukowiec głębokiej refleksji i autor niezwykle trafnych, ponadczasowych myśli oraz, po prostu, porządny człowiek.
Prof. Tadeusz Kotarbiński był filozofem, logikiem i etykiem, przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej. Po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie był jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Jednym z najbardziej znanych dzieł Tadeusza Kotarbińskiego jest Traktat o dobrej robocie poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.
Więcej informacji znajduje się na stronie nagrody
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebooku
Redakcja: Honorata Ogieniewska, Centrum Komunikacji i PR